2023-12-19

Проєкти:   Культурна спадщина

Жіночому руху Стрийщини 120 років!

16 грудня з нагоди 120-річчя жіночого руху Стрийщини у Стрию відбулась Науково-практична конференція «Жіноцтво Стрийщини в часи розвою та лихоліть: пошуки, можливості завдання», де учасники говорили про витоки та розвиток жіночої справи, згадували видатні імена союзянок. 

Саме місто Стрий стало осередком прогресивного жіночого руху в кінці XIX – на початку XX століть. Стрийські активістки відстоювали права жінок на освіту, працю, створення дитячих садочків, просвітництво. Тут відбулося перше жіноче віче, організоване Наталією Кобринською у 1891 році. Офіційною датою створення першого жіночого товариства у Стрию, що згодом отримало назву «Союз Українок» вважається 19 грудня 1903 року.

Активну дослідницьку роботу на тему розвитку жіночого руху в регіоні веде голова Стрийського Союзу Українок Зеновія Ханас. 

З 120-річчям Союзу Українок Стрийщини привітала посестр голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук, яка подякувала за багатолітню громадську працю та гуртування жіноцтва у збереженні української історії та культурної спадщини голові Стрийської міської організації Союз Українок Зеновії Ханас, почесній голові Любові Камінській та усім посестрам.

«Осмислення історії жіночого руху Стрийщини дає підстави високо оцінити благородні починання української жінки, що діяла всупереч викликам та зуміла зберегти національне коріння. Наші союзянки активні кожна на своєму місці – у громадах, у волонтерських штабах, допомагають воїнам, внутрішньо переселеним особам. Віримо у спільну перемогу та наближаємо!
Нинішня наукова конференція – це прагнення віддати шану тим жінкам, які присвятили своє життя великій справі плекання нації»
, – відзначила пані Ористлава.  

Також у заході взяли участь заступниця міського голови Христина Грех та очільниця управління культури, молоді та спорту Ірина Пукас.   

Доповіді учасниць конференції були дуже цікавими та ґрунтовними. Дякуємо всім союзянкам Стрийщини, які упродовж 120 років підтримують і розвивають жіночий рух, оберігають національне коріння, українську історію та культуру.