2023-07-04

Всеукраїнський симпозіум-пленер до 170-річчя від дня народження Михайла Павлика

30 червня – 2 липня у м. Косів Івано-Франківської області, малій батьківщині письменника,  пройшов Всеукраїнський симпозіум-пленер до 170-річчя від дня народження Михайла Павлика. 

Михайло Павлик  – український громадсько-політичний діяч, публіцист письменник, перекладач, видавець, журналіст, один із фундаторів  першої української політичної партії, дійсний член НТШ. 

 

Захід відбувся під патронатом начальниці Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлани Онищук та начальника Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького. 

Співорганізатори: 

  • ВГО Союз Українок; 
  • Департамент освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації;
  • Департамент освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації;
  • Інститут Івана Франка НАН України;
  • Управління культури Івано-Франківської обласної військової адміністрації;
  • Відділ культури та туризму Косівської міської ради.

З вітальним словом виступила Почесна голова ВГО Ореслава Хомик: “Сьогодні один з наших обов'язків – збереження культурного надбання та належне пошанування постатей українських діячів та їх спадщини. Я вдячна всім за прекрасну організацію конференції, яка допомогла осмислити творчість та внесок Михайла Павлика в політичне,  громадське та культурне життя України”

Також Ореслава Хомик подякувала учасникам симпозіуму за їх внесок у науку: “Дякую всім учасникам за те, що рішуче рухаєте вперед українську науку та освіту. Ваші дослідження – це нове сучасне осмислення такої видатної постаті в суспільно-культурному житті України минулого століття”.

Захід розпочався урочистим вшануванням пам’яті Михайла Павлика біля його погруддя в Косові, після чого учасники конференції зібралися в Музеї народної творчості Михайла Струтинського для продовження симпозіуму.

Науковою координаторкою конференції виступила заступниця голови ВГО Союз Українок, докторка філологічних наук Алла Швець, яка зазначила: “Якщо намагатися створити цілісний образ Павликової життєтворчості, то разом з його біографією можна паралельно описати цілу тогочасну історію нашої суспільності. Бо все, що у ній кипіло, що здійснювалося на ниві народного поступу безпосередньо пов’язане з 40-літньою подвижницькою працею Павлика задля “оживотворення українського народу”.

Учасників симпозіуму привітали Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, директор Інституту Івана Франка НАН України, член-кореспондент НАНУ Євген Нахлік, представники обласної, районної та міської влади та союзянки Івано-Франківщини. 

Робота конференції тривала в чотирьох секціях, зосереджених довкола публіцистичної, державницької, фольклористичної та письменницької діяльності Михайла Павлика, його листування та зв’язків із передовими інтелектуалами того часу. 

Також учасників симпозіуму чекала насичена екскурсійна програма, зокрема сходження на Сокільський хребет, відвідини косівських музеїв, а також колишнього обійстя М. Павлика. Цікавою була презентація поезій на лоні гірської природи волинської письменниці Олени Кицан.