2023-06-10

Всеукраїнська наукова конференція до 140-річчя від дня народження Ольги Дучимінської «ДУХ НЕВОЛІ МІЙ НЕ ЗНАЄ»

8 червня в Інституті Народознавства НАН України відбулась Всеукраїнська наукова конференція до 140-річчя від дня народження Ольги Дучимінської «ДУХ НЕВОЛІ МІЙ НЕ ЗНАЄ». Наукова подія відбулася в комбінованому форматі: очно та дистанційно на платформі Zoom.

Співорганізатори конференції: ВГО Союз Українок, Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Інститут народознавства НАН України, Інститут Івана Франка НАН України.

Ольга Дучимінська – українська письменниця, літературний критик, перекладач, журналістка, народна вчителька, культурно-освітня діячка, дослідниця фольклорно-етнографічних і мистецьких пам’яток Гуцульщини та Бойківщини, активна організаторка жіночого руху в Галичині.

«"Тільки самостійна жінка дасть своїй нації особистості з гарячим бажанням волі й самостійності". Цей дороговказ актуальний і сьогодні. Ольга Дучимінська проводила велику просвітницьку роботу серед сільських жінок, навчала їх грамоти, вела курси гігієни та домашнього господарювання, збирала кошти на навчання обдарованих дітей з бідних селянських сімей, була опікункою сиріт, сестрою милосердя, організовувала дитячі садки. У роки Першої світової війни часто бувала на фронті, як голова осередку Червоного Хреста збирала подарунки для Українських Січових Стрільців, у рядах яких воював її брат Богдан, допомагала своєму чоловікові, який у той час був комендантом міста Болехова. Сьогодні ми переживаємо такі ж воєнні часи, коли багато жінок, дітей полишили власну землю та дім, рятуючи життя. Ольга закликала співвітчизників: "... А ви вертайте на Україну, любіть і служіть її!" І сьогодні цей заклик спрямовуємо українцям у Європі та на інших континентах. Дякуємо ЗСУ, що виборюють свободу та наближають Перемогу», – виступила з вітальним словом голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук.

Науковою координаторкою конференції, а також модераторкою пленарної частини була заступниця голови ВГО Союз Українок, докторка філологічних наук Алла Швець, яка зазначила: «Ольга Дучимінська – людина, яка пережила цілу епоху, часи історичних подій і знакових національних зрушень, близько зналася з усіма чільними творцями української історії та державотворення, визначними літераторами й культурниками свого часу. Пройшла крізь лихоліття війни та сталінські табори, пережила поневіряння після заборони повернення додому. Але попри все вона вистояла, перемогла безнадію, явивши приклад власної нескореності, виняткового людинолюбства і життєствердного переконання «Нічого не зломить у житті мене». Ці слова є лейтмотивом нинішньої переможної ідеї українства».

З вітальним словом виступила Почесна голова ВГО Союз Українок Ореслава Хомик: «Ольга Дучимінська дуже хотіла бути вчителем, цікавилась селом, народом, бажала працювати для них. Вона завжди порушувала проблеми національного виховання та наголошувала, що українські діти повинні вчитися в українській школі та українською мовою. Сьогодні проблеми освіти дуже актуальні. Департамент освіти і науки Львівської ОДА прикладає багато зусиль, аби мотивувати учителів працювати так спрагло, як працювала Ольга Дучимінська. Ми всі повинні розуміти, що крім батьків – саме Учитель виховує націю – та ставитися до проблем освіти, як до особистих».

 

На пленарному засіданні зі зворушливими споминами виступив онук Ольги Дучимінської, доктор філософії, професор, ректор Українського вільного університету (2008–2011) Іван Мигул.

Степан Павлюк виголосив доповідь «Ольга Дучимінська проявилась як добрий дух Музею етнографії та художнього промислу (з огляду неопублікованих листів)». Світлана Кирилюк виступила з доповіддю «Ольга Кобилянська й Ольга Дучимінська: “проза” життя і “життя” прози».

Робота конференції розділилась на три секції:

  • «Я люблю людей любити»: Ольга Дучимінська у взаєминах із сучасниками.
  • «Я любила правду і красу»: творчі світи Ольги Дучимінської.
  • «Жінка, що мала в душі свій світ»: меморат, епістолярній, рецепція Ольги Дучимінської.

Дякуємо за участь в конференції Голові Івано-Франківського відділу СУ Марії Вуянко та Марії Гнатюк – голові Коломийської організації. Дякуємо учасникам з Івано-Франківська, Чернівців, Коломиї, Львова та Києва за те, що відкрили невідомі сторінки життя Ольги Дучимінської.