2023-06-01

Проєкти:   Культурна спадщина

ВГО Союз Українок на Всеукраїнській науковій конференції до 195-річчя від дня народження Ганни Барвінок

26-27 травня 2023 року на Чернігівщині відбулась Всеукраїнська наукова конференція до 195-річчя від дня народження Ганни Барвінок «Показати свій народ як у чистому дзеркалі: життєтворчий феномен Ганни Барвінок», одним із співорганізаторів якої була ВГО Союз Українок.

Ганна Барвінок (Олександра Білозерська) – талановита українська письменниця, авторка творів з народного життя. Літературну діяльність розпочала 1858 року оповіданнями «Лихо не без добра» та «Восени літо», опублікованими в альманасі «Хата». Ключовими темами її творів стали родинно-побутові стосунки, сімейні негаразди,  важка доля та побут сільських жінок. Для прикладу наведемо такі твори, як «Хатнє лихо» про родинний деспотизм та «Батькова помилка»  про драматизм насильного шлюбу. У своїх оповіданнях Олександра Михайлівна відображала свій духовний стан, емоції, почуття та переживання, тому дослідники зближують творчість письменниці із «філософією серця». Борис Грінченко  назвав  Ганну Барвінок «поетом жіночого горя», а Іван Франко справедливо вважав письменницю «праматір’ю української літератури».

Співорганізаторами конференції виступили: ВГО «Союз Українок», Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Інститут Івана Франка НАН України, Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, Обласний історико-меморіальний музей-заповідник П. Куліша «Ганнина Пустинь», Центр регіонального вивчення культури Полісся.

Захід відбувся під патронатом Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя та Чернігівської обласної військової адміністрації.

Конференція тривала упродовж двох днів. Перший день відбувався у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя і був присвячений безпосередньо науковій складовій – пленарні доповіді та засідання секцій.

На відкритті конференції з вітальним словом виступила Голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук: «Більша частина художнього доробку письменниці невивчені, досить мало наукових досліджень, у яких би було узагальнено особливості творчості та ідентифіковано місце Ганни Барвінок в літературному середовищі того часу. А причини все ті ж. Радянська влада приховувала роботи Олександри Куліш. На жаль, твори однієї з найцікавіших постатей шевченкової доби й досі маловідомі сучасному читачеві, який має розмиті уявлення про письменницю. Тому сьогоднішня подія важлива для наукової, освітньої, культурної, літературної та всієї спільноти України, культурно-історична спадщина якої упродовж усієї історії зазнавала цілеспрямованого нищення. Я дякую організаторам за можливість для науковців послухати та поділитися дослідженнями, розширити базу знань про цю талановиту особистість, дякую за можливість зібратися тут, у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя, одному з найстаріших навчальних закладів в Україні, відомому далеко за межами нашої держави».

 

Під час пленарного засідання (модераторка – заступниця Голови ВГО Алла Швець) загальний тон та головну спрямованість конференції визначали доповіді провідних вчених: професора Василя Яременка – «Мемуарно-епістолярна спадщина Ганни Барвінок», професорки Олени Івановської – «Олександра Білозерська-Куліш: в обороні української ідентичності» та професора Євгена Нахліка – «Ганна Барвінок (Олександра Куліш) та Іван Франко у взаємних характеристиках та оцінках».

Також у рамках конференції відбулася презентація монографії Григорія Самойленко «Пантелеймон Куліш і Ганна Барвінок: доля, Україна, любов (мотронівський період життя і творчості)» за участю науковців з різних інституцій. Модерувала обговорення – Алла Швець.

Робота конференції була розділена на три секції:

  • Творчі обрії Ганни Барвінок
  • Інтелектуальне оточення Ганни Барвінок. Вшанування та популяризація її постаті
  • Проблеми рецепції та контактологічні аспекти життєтворчості Ганни Барвінок.

Організатори та учасники конференції створили незабутню атмосферу людського спілкування та інтелектуального діалогу. Завершився перший день екскурсією містом, присвяченою історії Ніжинського університету.

Другий день учасники заходу провели на малій батьківщині Ганни Барвінок – хуторі Мотронівка, в Обласному історико-меморіальному музеї-заповіднику П. Куліша «Ганнина Пустинь» та урочисто вшанували пам’ять Ганни Барвінок на могилі письменниці.

«У відбитках слідів Пантелеймона Куліша Ганна висаджувала барвінок, з юного віку розгледівши в ньому великого Українця. Але за кожним великим чоловіком стоїть Жінка. Сьогодні мова про неї, про Українку Олександру Білозерську – велику Ганну Барвінок. І усі пречудові барвінкові вінки зі Львова на її честь», – виступила Почесна голова ВГО Союз Українок Ореслава Хомик.

 

Заступниця Голови ВГО Союз Українок Алла Швець наголосила на історичній значущості постаті Ганни Барвінок і для Галичини, і зокрема для історії заснування Союзу Українок: «На її честь 1910 року ще за життя письменниці був створений Гурток ім. Ганни Барвінок, на основі якого в лютому 1917 року постала найбільша жіноча організація «Союз Українок», яка, по суті, вважається історичною спадкоємницею гуртка Ганни Барвінок. Тісна співпраця й щира дружба першої зачинательки жіночого руху галичанки Наталії Кобринської і відомої письменниці жіночої долі Ганни Барвінок показали, наскільки міцним був цей зв'язок і якими знаковими здобутками та спільними видавничими проєктами він увінчався».

Екскурсія по музею залишила в серцях гостей найтепліші враження і захоплення Ніжинським регіоном та його людьми.

Також тут відбувся круглий стіл «Доля нашого жіноцтва стоїть тепер на переломі»: націокультурний чин українок минулого і сучасності. У ньому взяли участь Голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук, Почесна голова Ореслава Хомик, та заступниця голови ВГО Союз Українок Алла Швець.

Дякуємо організаторам за самовіддану посвяту й підтримку цього наукового заходу загальноукраїнської ваги, за високий організаційний супровід конференції. Тільки спільними зусиллями в нинішні важкі часи можна розвивати науку, підтримувати один одного й популяризувати славетні імена пантеону українських подвижників слова і думки!