2023-09-25

В Івано-Франківську з'явилась меморіальна таблиця Ользі Дучимінській 

У м. Івано-Франківськ за ініціативи Івано-Франківського відділу ВГО Союз Українок, голови Марії Вуянко та за підтримки очільника міста Руслана Марцінківа, а також народної депутатки ВРУ Оксани Савчук відкрито меморіальну таблицю письменниці й організаторці жіночого руху в Галичині Ользі Дучимінській.

На урочистому відкритті були присутні Голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук та голова Секретаріату ВГО Ірина Чернега, які вручили подяки міському голові Руслану Марцінківу, народному депутату Оксані Савчук, голові Івано-Франківської обласної організації Союзу Українок Марії Вуянко,  союзчнці Оксані Ковальчук, музикозавиці, викладачці Івано-Франківського фахового музичного коледжу ім. Д. Січинського Олені Антонович, керівнику секретаріату міської ради Станіславу Козлову, які доклали багато зусиль, щоб таким чином вшанувати видатну діячку. 

''У  140-літній ювілей шануємо постать  української письменниці, літературного критика, перекладачки, журналістки, народної вчительки, культурно-освітньої діячки, дослідниці фольклорно-етнографічних і мистецьких пам’яток Гуцульщини та Бойківщини, активної організаторки жіночого руху в Галичині. Усі ці статуси говорять про сильний дух і характер Ольги Дучимінської. Понад 10 років таборів, зазнала знущань, але ніколи не втрачала гідності. Активно пропагувала ідеї виховання, їй належать слова: «Тільки самостійна жінка дасть своїй нації особистості з гарячим бажанням волі і самостійності». Проводила велику просвітницьку роботу серед сільських жінок, допомагала військовим, часто бувала на фронті. Постать великої українки, яка надихає й сьогодні наших посестер з  Союзу Українок. Дякуємо за пошанування постаті усьому поважному товариству'', - виступила пані Ористлава. 

Після урочистої частини в Івано-Франківській обласній організації Союз Українок відбувся вечір спогадів та читання творів Ольги Дучимінської, перегляд  фотодокументів про авторку, витягів статей з її творчості. 

Ольга Дучимінська володіла шістьма мовами: українською, польською, німецькою, російською, чеською, французькою (у такій послідовності подавала знання мов сама письменниця) і перекладала з чеської, німецької, російської. 

23 листопада 1949 року 66-річну О. Дучимінську заарештували, нібито у справі замаху на Ярослава Галана. Два роки, поки тривало слідство, перебувала у в'язниці, потім судив військовий трибунал, який виніс вирок 25 років таборів. Знущання в сибірських спецтаборах не зламали Ольгу Дучимінську. За шмат паперу та олівець карали карцером. Тому складені в таборі вірші вивчали напам'ять і разом зі звільненими вони потрапляли на волю, на Батьківщину.

Детальніше про творчість та життя Ольги Дучимінської можна прочитати в цікавій статті газети "Галичина''.