2024-04-02

Проєкти:   Культурна спадщина

У Канаді союзянка стала співорганізатором та учасницею виставки українських витинанок

У рамках проєкту ‘’Сакральна спадщина’’ у Канаді відбулась виставка українських витинанок “VYTYNANKA’’, де була представлена робота членкині ВГО Союз Українок Тетяни Знак, 

Даний проєкт покликаний не тільки зберегти культурне коріння та популяризувати українську культуру, а й об'єднати людей, які підтримують боротьбу українців за свободу. Також демонстрація українського мистецтва в Канаді сприяє унікальному діалогу між країнами.

Витинанка - від слова “витинати”. Так наші предки, витинаючи з паперу різні орнаменти, декорували вікна і стіни. Ця техніка мистецтва прийшла до України в XIX столітті. У кожному регіоні та в багатьох осередках населення вони набули своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, силуетів, багатства орнаментики. Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також антропо- та зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, архітектури тощо. Папір при витинанні складали вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяло створити симетричні композиції. Витинанки були розповсюджені на Поділлі, Подніпров'ї, Прикарпатті, Подніпров'ї. «Витинанки до окраси хат» описані у творах Григорія Квітки-Основ'яненка, Михайла Коцюбинського, Бориса Грінченка. Іван Франко теж відзначив «незвичайну оригінальність узорів і відпрацьовану техніку тих витинань».

На виставці у НьюВестмінстері (Британська Колумбія) були представлені шедеври Тетяни Знак, Дмитра Васильків, Євгенії Бушуєвої, Олени Мартинець, Олександри Бердник, Оксани Ільницької, Олесі Цюприк. Координатор виставки - Ірина Мітнович.

Майстри через своє мистецтво прагнули зберегти складну спадщину витинанки, поєднати творчість з культурним корінням. Вони створили роботи, які не лише захоплюють, але й розповідають історію України.  

‘’Ідея нашого проєкту почалася з листопада минулого року, коли Олена Мартинець запропонувала допомогти в оформленні сцени для волонтерської ініціативи ‘’Carol of the bells” для підтримки дітей героїв в Україні. А Євгенія давно хотіла спробувати зробити витинанку, так ми обʼєдналися. Це були три величезні полотнища з етносимволами ‘’Дерева життя’’, ‘’Зірка’’, ‘’Жито’’. До нас доєднався Дмитро Васильків, саме зірка створена нами у творчому тандемі. Після цієї події, ми вирішили, що потрібно організувати виставку, щоб якомога більше людей змогло відкрити для себе мистецтво витинанки. Потім до нас долучилися
Олександра Бердник, Оксана Ільницька й Олеся Цюприк’’
, - розповідає про зародження ідеї проєкту Тетяна Знак.

Робота Тетяни знак ‘’Дерево з корінням’’ - це зображення дерева, що символізує звʼязок поколінь та важливість знати своє коріння. 

Олександра Бердник та Оксана Ільницька представили витинанки в стилі Петриківського й Самчиківського розписів. 

Робота Олени Мартинець називається «Карпати» - це мереживо гуцульської різьби у формі гір і сонця, що виходить із-за хмар і символізує надію. 

Олеся Цюприк на полотні зобразила орнаменти Трипілля. 

Дуже важливий та болючий меседж вирізала Євгенія Бушуєва. Її робота - «Окуповані території’’. Орнаменти вишивки вписані в кордони територій, які зараз перебувають в окупації.

‘’Ми всі з різних регіонів України й обʼєдналися, щоб нести світу красу українського мистецтва та нагадувати, що йде війна, і нашій країні потрібна підтримка’’, - резюмувала пані Тетяна.