Союз Українок та наука: дослідження української спадщини

Одне з головних завдань ВГО Союз Українок – популяризація та збереження культурної спадщини й культурних цінностей України. Тому в рамках цього  завдання об'єднання організовує, проводить і підтримує наукові та культурно-мистецькі заходи. 

Так, з початку року ВГО Союз Українок неодноразово виступила співорганізатором Всеукраїнських наукових конференцій, спрямованих на привернення уваги до проблем збереження культурно-історичної спадщини, діяльності видатних діячів історії і культури, відкриття науковій спільноті нових дослідників та їх цікавих і дискусійних концепцій. 

26-27 травня 2023 року на Чернігівщині відбулась Всеукраїнська наукова конференція до 195-річчя від дня народження Ганни Барвінок «Показати свій народ як у чистому дзеркалі: життєтворчий феномен Ганни Барвінок». Як зазначає Голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук, радянська влада приховувала роботи більшості українських діячів. Наприклад, твори Ганни Барвінок досі маловідомі сучасному читачеві, який має розмиті уявлення про письменницю. Тому такі заходи важливі для наукової, освітньої, культурної, літературної та всієї спільноти України, культурно-історична спадщина якої упродовж усієї історії зазнавала цілеспрямованого нищення. 

8 червня в Інституті Народознавства НАН України відбулась Всеукраїнська наукова конференція до 140-річчя від дня народження Ольги Дучимінської «ДУХ НЕВОЛІ МІЙ НЕ ЗНАЄ».  Алла Швець, заступниця голови ВГО Союз Українок, про авторку сказала так: «Ольга Дучимінська – людина, яка пережила цілу епоху, часи історичних подій і знакових національних зрушень, близько зналася з усіма чільними творцями української історії та державотворення, визначними літераторами й культурниками свого часу. Пройшла крізь лихоліття війни та сталінські табори, пережила поневіряння після заборони повернення додому. Але попри все – вона вистояла, перемогла безнадію, явивши приклад власної нескореності, виняткового людинолюбства і життєствердного переконання».

30 червня – 2 липня у м. Косів Івано-Франківської області, малій батьківщині письменника,  пройшов Всеукраїнський симпозіум-пленер до 170-річчя від дня народження Михайла Павлика. Почесна голова організації Ореслава Хомик переконана, що сьогодні один з головних обов'язків членкинь – збереження культурного надбання та належне пошанування постатей українських діячів та їх спадщини. А тому подібні заходи допомагають осмислити творчість та внесок видатних українців у політичне,  громадське та культурне життя України. 

У рамках популяризації культурних цінностей України союзянки беруть участь у круглих столах. Наприклад, круглий стіл «Доля нашого жіноцтва стоїть тепер на переломі». Також Алла Швець провела відкриту лекцію «Се є багато бути жінкою – а ще важче бути мужчиною, вояком»: Перша світова війна крізь призму жіночого письма», де розказала про художнє зображення війни авторками Наталією Кобринською, Ольгою Кобилянською, Катрею Гриневичевою, Ольгою Дучимінською, Марійкою Підгірянкою. 

Також переслідуючи культурно-просвітницьку мету, Союз Українок торік започаткував та розвиває проєкт “ПРОосвіторія” для підтримки освітніх, культурних ініціатив, навчальних та молодіжних закладів. Ористлава Сидорчук зазначила: “У воєнний час усі зіштовхнулися з непростими випробуваннями. І ми намагаємося допомагати освітнім закладам долати труднощі, щоб наші діти продовжили отримувати знання та якісну освіту, зберігали нашу культурну спадщину та розвивали Україну” .

ВГО Союз Українок і надалі буде підтримувати та організовувати подібні заходи з метою розвитку й піднесення на вищий рівень освіти та науки, збереження культурно-історичної спадщини та популяризацію надбання українських діячів серед молоді.