«Гостини до Агатангела Кримського»

Напередодні Міжнародного Дня музею 17 травня в місті Звенигородка Черкаської області за ініціативи союзянки, керівниці проєкту ВГО Союз Українок «ПроОсвіторія» Яніни  Барибіної та співзасновниці Благодійного фонду «Бібліотечна країна» Тамари Сухенко за  підтримки  Надзвичайного та Повноважного Посла, Посла з особливих доручень МЗС України Ігоря Осташа відбулась цікава подія – «Гостини до Агатангела Кримського».

Ініціатива була підтримана Звенигородською міською радою в особі міського голови Олександра Саєнко.

Попри те, що за понад 60 років так і не створено Музей Агатангела Кримського – памʼять про нього жива в працях науковців, краєзнавців, земляків. У цьому переконались організатори, коли обʼєднали зусилля та запросили цікавих гостей з Київщини, Черкащини, Кіровоградщини.

Отже, 17 травня відбувся захід «Гостини до Агатангела Кримського», мета якого зібрати коло зацікавлених осіб та осмислити роль спадщини видатного вченого під час війни.

Зокрема, присутні обговорили його роль у творенні Академії наук, перспективи створення музею у Звенигородці в будинку Кримського, надихнулись на нові співробітництва та проєкти, спрямовані на нові дослідження спадщини Агатангела Кримського, розвиток на Звенигородщині туристичних  маршрутів, пов’язаних з Кримським та його родиною,  розширити знання  про нього серед ширшого кола українців.

Невирішеним і болючим залишається питання будинку Агатангела Кримського, який на 30 році Незалежності України все ще недобудований. Балансоутримувачем будинку є Інститут сходознавства ім. А.Ю. Кримского НАН України.

Щиро дякую науковцям, які відгукнулись на пропозицію відвідати Звенигородку та виступити зі своїми темами наукових досліджень.

  • Ігор Осташ, Надзвичайний та Повноважний Посол, Посол з особливих доручень МЗС України – Роль спадщини Агатангела Кримського в контексті міжнародних взаємин. Презентація  книг «Український Ліван», «Бейрутські оповідання» та «Пальмове гілля» А.Кримського та фільму «Український Ліван».
  • Володимир Підвойний, кандидат філологічних наук, доцент кафедри тюркології Київського національного університету імені Тараса Шевченка – Сім’я Кримських в історії українських бібліофільських традицій. 
  • Таісія Сидорчук, керівниця Центру орієнталістики імені Омеляна Пріцака при Національному університеті «Києво-Могилянська академія», кандидатка історичних наук,  завідувачка Музею НаУКМА – Українське сходознавство: від Агатангела Кримського до Омеляна Пріцака.
  • Володимир Поліщук, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури і компаративістики Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького – Агатангел Кримський – роль у створенні Української академії наук за щоденниками Сергія Єфремова.
  • Недашківська Ганна Григорівна, вчитель-методист Звенигородського ліцею №1.

Серед гостей випускники Аспен-семінарів, а також  Олександр Філоненко – філософ та педагог, Соколенко Наталія та Сергій Стуканов – автори та ведучі програми “Батьки засновники”, Андрій Мельник – засновник проєкту Cowo.guru, Олександр Черевко – Ректор Черкаського національного університету, Надія Дмитрівна Микитась – філологиня, а також інші – науковці, краєзнавці, осередок  ВГО «Союз  Українок» з міста Черкаси.

Дякуємо за підтримку та участь заступнику Черкаської обласної ради Роману Сущенку. Візит пана Романа, який як і Агатангел Кримський знає, що таке російський полон, був надзвичайно важливим для нас. Дуже сподіваємось, що у наших намаганнях зрушити з місця питанння створення Музею Агатангела Кримського влада Черкаської області не стоятиме осторонь.

Дякуємо за участь і титанічну працю в уславленні імені Агатангела Кримського Ректору Черкаського національного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Олександру Черевку, зусиллями якого було видано працю «Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного».

Від університету прибула потужна делегація і студентів, і викладачів. Примітно, що в університеті функціонує Центр тюркологічних досліджень ім. Агатангела Кримського.

Вдячність звенигородцям, які відгукнулися й підтримали в організації події та зберігають імʼя вченого, не маючи музею, видавництвом книг, створюючи події у бібліотеці, яка і носить його імя. Це Звенигородська публічна бібліотека імені Кримського. Учасниками заходу були два рої Курінь імені Агатангела Кримського. 

Якщо у своєму виступі пані Таїсія Сидорчук окреслила завдання, які постають перед нами і окреслені у праці учня Кримського, теж видатного вченого Омеляна Пріцака, серед яких наголошено на створенні музею, то є ще одне – створення наукової біографії.

Саме цей пункт заповіту Омеляна Прицака виконано, про це розповіла Микитась Надія Дмитрівна, кандидат філологічних наук, доцент. Чоловік Надії Дмитрівни, доктор філологічних наук, професор Василь Лазарович Микитась (1924–1999) написав до 125-річчя від дня народження видатного вченого-орієнталіста, мовознавця, поета, перекладача і одного з найактивніших творців Української академії наук та її неодмінного секретаря у 1918 – 1928 роках. На основі архівних першоджерел та видань автор створив наукову біографію однієї з найвидатніших особистостей України та світової орієнталістики першої половини ХХ ст., яка стала жертвою тоталітарного режиму.

Книга побачила світ завдяки Сергію Гальченку, заступнику директора з наукової та видавничої діяльності інституту літератури ім.Т. Г. Шевченка, Заслуженому працівнику культури, літературознавцю, кандидату філологічних наук. Майже випадково Сергій Анастасійович виявив у домашньому архіві покійного професора Василя Микитася неопубліковану монографію, і у 2022 році  книга вийшла з друку у видавництві “Наукова думка”.

Вдячність за підтримку в організації події на честь Агатангела Кримського керівниці відділу культури, спорту та молодіжної політики Звенигородської міської ради Юлії Лачинській та директорці Звенигородського краєзнавчого музею  ім. Тараса Шевченка Олені Миколаївні Наріжній. Дякуємо Вам за екскурсію та за збереження памʼяті.

За сприяння Голови ВГО Союз Українок Ористлави Сидорчук було придбано книги про життя й науковий доробок Агатангела Кримського для бібліотек міста Черкаси та села Ризине Водяницькоі громади.