2023-10-06

«Будитель нашого народного духу»: у Львові відбулась презентація колективної монографії про Миколу Устияновича

4 жовтня 2023 р. у Львові відбулась презентація колективної монографії «Будитель нашого народного духу: Микола Устиянович». 

Захід благословив Архієпископ і Митрополит Львівського УГКЦ Ігор Возьняк. У презентації монографії взяли участь авторський колектив, представники духовенства та громадськості. 

Монографію видано за результатами наукової конференції до 210-ї річниці від Дня народження письменника, громадського діяча, греко-католицького священника. 

ВГО Союз Українок виступила співорганізатором конференції  разом з Львівською Архиєпархією УГКЦ, Департаментом освіти і науки ЛОДА, Солонківською територіальною громадою, Музеєм Миколи і Корнила Устияновичів у селі Вовків та згуртувала відому духовну, мистецьку й наукову спільноту Галичини. 

«Більшість свого життя Микола Устиянович присвятив служінню людям: майже тридцять років він мешкав у Славському, де був порадником та лікарем для місцевих. Отець Устиянович був ініціатором та співзасновником літературно-наукового товариства «Галицько-Руська матиця», яке займалось просвітницькою та видавничою діяльністю. Сьогодні дякуємо науковому колективу, що сформували та в непростий час видали монографію про українського письменника і громадського діяча, греко-католицького священника», – виступила з вітальним словом Голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук. 

Модераторкою дійства була заступниця голови ВГО Союз Українок, докторка філологічних наук Алла Швець: «Вперше в історії літератури й культури з’явився такий інтелектуальний пам’ятник отцю Миколі Устияновичу у вигляді колективної монографії, яка уславлює його велику постать на ниві нашого духовного життя, як визначного подвижника українського відродження, талановитого письменника, громадського діяча, священника, посла до галицького сейму. Своєю діяльністю о. Устиянович засвідчив непроминальний і органічний зв’язок освіти, родини, духовності»

Важливу роль  Миколи Устияновича в розвитку шкільництва на західноукраїнських землях підкреслила Почесна голова ВГО Союз Українок, представниця Департаменту освіти і науки ЛОДА Ореслава Хомик. 

На заході виступили  директор Інституту Івана Франка Євген Нахлік, начальниця відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту  Солонківської тергромади Віталія Середа, представниця Музею Миколи та Корнила Устияновичів Наталія Смоляна. 

Детально про монографію розповіли редактори та автори роботи. 

Також гості заходу насолодилися прекрасними творами о. Устияновича у бездоганному виконанні родинного тріо заслуженого артиста України Володимира Кудовби: «Верховино, світку ти наш» та «Гей, браття опришки».