2024-07-03

90-річчя Українського Жіночого Конгресу

ВГО Союз Українок відзначає 90-річчя Українського Жіночого Конгресу, який було скликано 23-27 червня 1934 року у Станіславові. 

26 червня з нагоди такої знакової події відбулась онлайн-лекція заступниці голови ВГО Союз Українок, докторки філологічних наук Алла Швець про особливості організації та основні рішення Конгресу. 

Перший жіночий Конгрес у Станіславові став у період між двома світовими війнами проявом потужності й актуальності жіночого українського руху. Тоді таку міжнародну подію на найвищому рівні організував Союз Українок, головою управи якого у Львові була політична і громадська діячка, журналістка й письменниця Мілена Рудницька. Вона й очолила перший Конгрес. Форум об'єднав тисячі українок з усього світу.

На лекції пані Алла розповіла про залаштунки організації цієї важливої для всього українського жіноцтва події та представила слухачам маловідомі архівні матеріали та світлини.

«Попри те, що цей велелюдний форум відбувався в умовах окупаційного режиму в Галичині, він став не лише підсумком 50-ліття українського жіночого руху, а й важливою вимогою буремної доби, маніфестацію згуртованости українського жіноцтва в усьому світі й потребою визначення нових завдань для жіночих організацій. Конгрес здобув великий суспільний резонанс і пресовий розголос. Він об’єднав представниць різних генерацій, українок з усіх куточків світу», - розповіла Алла Швець.

Після лекції учасники заходу висловили свої міркування та запитання. 

«З нагоди 90-річчя Українського Жіночого Конгресу у Станіславові хочу висловити свою щиру подяку та захоплення всім жінкам, які віддано працювали й продовжують працювати заради розвитку нашої країни. Конгрес став важливим кроком у боротьбі за права жінок, рівність та справедливість. Він об'єднав українок з усього світу, показавши їхню силу, мудрість та незламний дух. Завдяки зусиллям наших попередниць ми сьогодні маємо можливість продовжувати їхню справу, розвивати суспільство та зберігати культурну спадщину. Союз Українок з гордістю продовжує традиції, закладені на Конгресі. Ми невпинно працюємо над тим, щоб голос жінок звучав гучніше, а їхні права та можливості розширювалися. Цей ювілей нагадує нам про важливість єдності, солідарності та підтримки одна одної», - резюмувала голова ВГО Союз Українок Ористлава Сидорчук.